Okres Świąt Bożego Narodzenia, zwany również sezonem świątecznym lub wakacyjnym (głównie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, często nazywany po prostu świętami), jest corocznie powtarzającym się okresem uznanym w wielu krajach zachodnich i zachodnich, który powszechnie uważa się za trwający od końca listopada do początku stycznia. Jest on zdefiniowany jako obejmujący co najmniej Boże Narodzenie, a zazwyczaj Nowy Rok, a czasami różne inne święta i święta. Jest on również związany z okresem zakupów, który obejmuje szczyt sezonu w sektorze handlu detalicznego („świąteczny (lub świąteczny) sezon handlowy”) oraz okres sprzedaży na koniec sezonu („styczniowa sprzedaż”). W wielu miejscach tradycją są pokazy świąteczne i uroczystości oświetleniowe choinki, podczas których podświetlane są drzewa ozdobione ornamentami i żarówkami.

Dzień dziecka i inne święta rodzinne – to czas na prezenty

Wymiana prezentów ma zasadnicze znaczenie dla świąt Bożego Narodzenia i świąt Bożego Narodzenia, w związku z czym sezon ten obejmuje również „świąteczny sezon zakupów”. Obejmuje to okres szczytowy dla sektora detalicznego na początku sezonu świątecznego („świąteczny sezon handlowy”) oraz okres sprzedaży na koniec sezonu, czyli „styczniową sprzedaż”. Więcej się dowiesz z Dzień dziecka i inne święta rodzinne.

Mimo że styczniowa sprzedaż poświęcona była głównie sprzedaży białej i rozliczeniowej, obecnie obejmuje ona zarówno sprzedaż zimową na zamknięciu, jak i sprzedaż polegającą na odkupieniu kart podarunkowych wręczanych w prezencie. Young-Bean Song, dyrektor analityki w Atlas Institute w Seattle, twierdzi, że jest to „mit, że świąteczny sezon zakupowy zaczyna się od dziękczynienia, a kończy na Boże Narodzenie”.

Oświetlenie dyskotekowe na imprezie z klaunem

Święta Bożego narodzenia to nie tylko szał zakupów

Według badania przeprowadzonego przez Kanadyjskie Stowarzyszenie Producentów Zabawek, szczyt sprzedaży w branży zabawkarskiej przypada na okres świąt Bożego Narodzenia i Bożego Narodzenia, ale szczyt ten ma miejsce później, a następnie w sezonie każdego roku.

W 2005 r. początek świąt Bożego Narodzenia i świąt Bożego Narodzenia, pierwszy poniedziałek po Świętach Dziękczynienia w USA, został nazwany „Cyber Monday”. Chociaż był to szczyt, to nie był to najbardziej ruchliwy dzień zakupów on-line w tym roku. Najintensywniejszymi dniami zakupów online były 12 i 13 grudnia, prawie dwa tygodnie później; drugi poniedziałek grudnia stał się znany jako Zielony Poniedziałek. Innym ważnym dniem jest Dzień Bezpłatnej Wysyłki, dzień promocji, który służy jako ostatni dzień, w którym osoba może zamówić towar online i przyjechać za pomocą standardowej wysyłki (cena, którą nadawca płaci) przed Wigilią; dzień ten jest zazwyczaj w dniu lub pod koniec grudnia.