Elsie De Wolfe była jedną z pierwszych projektantek wnętrz. Odrzucając styl wiktoriański, w którym dorastała, wybrała bardziej żywy schemat, wraz z bardziej wygodnymi meblami w domu. Jej projekty były lekkie, o świeżej kolorystyce i delikatnym wyposażeniu Chinoiserie, w przeciwieństwie do wiktoriańskich preferencji ciężkich, czerwonych draperii i tapicerki, ciemnego drewna i intensywnie wzorzystych tapet.

Prezentacja fototapet Białystok w dobrym smaku

Jej projekty były również bardziej praktyczne; wyeliminowała bałagan, który zajmował dom wiktoriański, umożliwiając komfortową rozrywkę większej liczbie gości. W 1905 roku de Wolfe otrzymał zlecenie na zaprojektowanie wnętrza Klubu Kolonii przy Alei Madison, którego wnętrza zyskały uznanie prawie w nocy. Opracowała swoje pomysły na szeroko czytaną książkę z 1913 roku Dom w dobrym smaku.

W Anglii Syrie Maugham została legendarną projektantką wnętrz, której przypisuje się projektowanie pierwszego w pełni białego pokoju. Na początku swojej kariery, na początku lat 10., jej międzynarodowa reputacja szybko się rozrosła; później rozszerzyła swoją działalność na Nowy Jork i Chicago. Urodziła się w epoce wiktoriańskiej, w czasach ciemnych kolorów i małych przestrzeni, zamiast tego zaprojektowała jasne i umeblowane w wielu odcieniach bieli i lustrzanych ekranów pokoje. Natomiast prezentację fototapet zobaczysz na: Prezentacja fototapet Białystok.

galeria fototapet

Oprócz lustrzanych ekranów wyróżniały ją:

  • książki pokryte białym welonem,
  • sztućce z uchwytami z białej porcelany, stoły konsolowe z gipsowo-palmowym fontem,
  • muszlą lub cokołami delfinowymi,
  • tapicerowane i frędzlami łóżka do saniek,
  • dywany futrzane,
  • krzesła do jadalni pokryte białą skórą oraz lampy z kul szklanych stopniowanych i wieńce.

Zawód architekta wnętrz ugruntował się po II wojnie światowej. Od lat 50-tych XX w. wydatki na domy rosły. Ustanowiono kursy aranżacji wnętrz, wymagające publikacji podręczników i źródeł materiałów źródłowych. Udostępniono historyczne relacje projektantów wnętrz oraz firm, które nie są specjalistami w dziedzinie sztuk dekoracyjnych. Utworzono organizacje regulujące edukację, kwalifikacje, standardy i praktyki itp. w tym zawodzie.

Prezentacja fototapet Białystok a architektura wnętrz

Architektura wnętrz była wcześniej postrzegana jako drugorzędna w stosunku do architektury. Posiada również wiele powiązań z innymi dziedzinami projektowania, włączając w to pracę architektów, projektantów przemysłowych, inżynierów, budowniczych, rzemieślników, itp. Z tych powodów rząd standardów i kwalifikacji w zakresie projektowania wnętrz był często włączany do innych organizacji zawodowych zajmujących się projektowaniem. Organizacje takie jak Chartered Society of Designers, założone w 1986 roku w Wielkiej Brytanii, oraz American Designers Institute, założony w 1938 roku, zarządzały różnymi dziedzinami projektowania.

Dopiero później opracowano specjalną reprezentację dla branży dekoracji wnętrz. Amerykańskie Narodowe Stowarzyszenie Projektantów Wnętrz zostało założone w 1957 roku, podczas gdy w Wielkiej Brytanii Stowarzyszenie Projektantów i Dekoratorów Wnętrz zostało założone w 1966 roku. W całej Europie powstawały inne organizacje, takie jak Fińskie Stowarzyszenie Architektów Wnętrz (1949), a w 1994 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Projektowania Wnętrz.