Najwcześniejszą znaną kulturą, w której kobiety nosiły ubrania przypominające miniszkurty, był Duan Qun Miao , co dosłownie oznaczało „krótką spódniczkę Miao” w języku chińskim. Odnosiło się to do krótkich miniszkoptów „ledwo zakrywających pośladki” noszonych przez kobiety z plemienia, które były „prawdopodobnie szokujące” dla obserwatorów w średniowieczu i wczesnej współczesności.

Wypożyczalnia sukien ślubnych Warszawa a XIX wiek

W średniowieczu niektóre kobiety z wyższej półki nosiły na dnie spódnice o średnicy powyżej trzech metrów.Na drugim krańcu, miniszkurty lat sześćdziesiątych były minimalnymi ubraniami, które mogły ledwo zakryć bieliznę, gdy siedziała. Historycy kostiumów[kto? Historycy kostiumów[którzy?] zazwyczaj używają słowa „halticoat” do określenia odzieży spódnicopodobnej z XVIII wieku lub wcześniej.

Wypożyczalnia sukien ślubnych Warszawa

 

W XIX wieku kroje sukienek kobiecych w kulturze zachodniej były bardziej zróżnicowane niż w jakimkolwiek innym stuleciu. Zaraz pod biustem (empire sylwetka) zaczynały się linie talii, które stopniowo opadały do naturalnej talii. Spódnice zaczęły być dość wąskie i drastycznie zwiększały się do stylu obręczowego i chinolinowego z lat 0-tych XX wieku, a następnie pełnia została obłożona i odciągnięta do tyłu za pomocą zgiełku.

W latach 90. wprowadzono deszczową stokrotka do odzieży pieszej i sportowej. Miała ona znacznie krótszą linię hemodynamiczną mierzącą nawet sześć cali od ziemi i ostatecznie wpłynęłaby na szersze wprowadzenie krótszych linii hemodynamicznych na początku XX wieku.

Wypożyczalnia sukien ślubnych Warszawa XX i XXI wiek

Począwszy od około 1915 r. linie na sukienki dzienne na dobre opuściły podłogę. Przez następne pięćdziesiąt lat modne spódnice były krótkie (1920), potem długie (1930), potem krótsze (lata wojny z ograniczeniami na tkaninę), potem długie („New Look”), potem najkrótsze ze wszystkich od 197 do 1970 roku, kiedy spódnice były jak najkrótsze, unikając jednocześnie ekspozycji bielizny, co było uważane za tabu. Jednak długa spódnica zapewniała prywatność, gdy kobiety musiały się odciążyć na świeżym powietrzu.

Od lat siedemdziesiątych i wzrostu liczby spodni/trouserów dla kobiet jako opcji na wszystkie okazje, z wyjątkiem najbardziej formalnych, nikt nie zdominował mody na długo, z krótkimi i długimi stylami często pojawiającymi się obok siebie w czasopismach i katalogach poświęconych modzie.

Spódnica jest częścią munduru dla dziewcząt w wielu szkołach na całym świecie, z długością spódnicy różniącą się w zależności od lokalnej kultury. Pleciona spódniczka tartanowa jest częścią mundurków szkolnych dla dziewcząt od początku XX wieku w Wielkiej Brytanii W XXI wieku spódnica stała się częścią zachodniego kodeksu sukienniczego dla kobiet i jest noszona jako odzież biznesowa, biurowa, a także sportowa (np. w tenisie). Spódnica może być również obowiązkowa jako odzież formalna, np. dla lotnisk, kelnerek, pielęgniarek i wojskowych kobiet.